Finanse i rachunkowość

Umowa o pracę

W mediach w ostatnich miesiącach prowadzona była debata na temat umów sieciowych oraz bardzo niskich i graniczących z wyzyskiem stawek godzinowych, jakie oferowane są szczególnie młodym osobom tuż po szkołach. Rząd stara się mocno ingerować w tą sferę, gdyż zależy mu na poprawie bytu naszych obywateli oraz pragnie osiągnąć większe wpływy do budżetu, ponieważ wyższe wypłaty dla pracowników to także wyższe podatki odprowadzane do skarbu państwa.

Bardzo dużo mówiło się także o umowach śmieciowych, które nie gwarantują praktycznie żadnej ochrony pracownikowi zatrudnionemu na tego typu warunkach. Rząd zastosował specjalne środki zachęcające pracodawców do podpisywania umów o pracę zamiast mało wiążących i nieopłacalnych dla pracowników umów śmieciowych. Umowy o pracę miały być skonstruowane w sposób czytelny i zrozumiały dla obu stron. Powinna zawierać szczegółowe informacje na temat płatności oraz informacje o miejscu wykonywania powierzonej pracownikowi pacy.

Powoli w naszym kraju poprawia się sytuacja na rynku pracy. Zapewne związane jest to ze zmianami wprowadzonymi przez rząd oraz dzięki stale poprawiającej się informacji na temat obowiązku zatrudnienia na umowę. Nie od dziś wiadomo, że wyższe zarobki oraz lepsza praca zachęca do inwestowania. Im wyższe mamy dochody, tym więcej wydajemy w okolicznych sklepach i napędzamy lokalną gospodarkę.

Innym problemem dotyczącym zatrudnienia jest chęć podejmowania pracy za bardzo niskie stawki oraz praca na czarno lub na umowach śmieciowych. Do czasu aż ludzie zaczną podchodzić do tego temat odpowiedzialnie i przestaną pracować za najniższą stawkę, taka sytuacja się nie zmieni. Ważne jest też podejście pracodawców. Jeżeli nie zmienia podejścia i nie zaczną inwestować w stałych pracowników oraz ich szkolić, dzięki czemu będą wartościowym nabytkiem firmy, to nie będzie można mówić o żadnych sensownych zmianach w zakresie umów o pracę oraz podwyżkach zarobków. Jest to jedyne wyjście, które pozwoli na zmianę mentalności wśród pracodawców oraz pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *