Finanse i rachunkowość

Błędy najczęściej spotykane w rachunkowości

Bardzo duża liczba prywatnych przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie swojej rachunkowości firmowej. Jest to dosyć trudne zadanie z uwagi na inne obowiązki, jakie ma właściciel firmy. Z tego powodu może wystąpić wiele błędów, które w rezultacie będą kosztowały sporo nerwów oraz pieniędzy.

Do najczęściej spotykanych błędów w księgowości firmy zaliczyć powinniśmy opóźnienia w składaniu wszelkiego rodzaju dokumentów oraz deklaracji. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązany jest do 25 dnia każdego miesiąca złożyć deklarację VAT oraz do każdego 10 dnia miesiąca deklaracje do ZUS. W przypadku opóźnień w ich złożeniu mogą zostać na nas nałożone mandaty skarbowe. Jest to bardzo dotkliwe w szczególności dla firm z niskimi przychodami, które oszczędzają na kosztach, starając się wygenerować jak największy przychód i zysk.

Innym częstym przykładem błędów w prowadzonej rachunkowości są nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT. Wielu przedsiębiorców przekonanych jest, że praktycznie każdy koszt można uwzględnić w księgach rachunkowych i tym samym zmniejszyć należny podatek dochodowy oraz podatek VAT. Nie jest to jednak takie oczywiste. Niektóre wydatki nie mogą zostać „wrzucone w koszty” lub można je uwzględnić tylko częściowo, lub rozbić na kilka miesięcy jak np. amortyzacja środków trwałych. Problematyczne staje się także czasami rozliczanie wydatków ponoszonych na utrzymanie i eksploatację samochodów firmowych. Często mylnie interpretowane wydatki uwzględniane są w kosztach prowadzenia działalności, co może skutkować nieprawidłowym pomniejszeniem należnego podatku oraz mandatami skarbowymi za uchylanie się lub uszczuplanie podatku.

Dla wielu przedsiębiorców jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zlecenie swojej rachunkowości w biurze księgowym. Koszt nie jest zbyt wygórowany i zazwyczaj jest to przy uproszczonej księgowości około 300 zł za miesiąc. Koszt ten jest znacznie niższy niż mandaty skarbowe, jakie mogą zostać na nas nałożone w przypadku błędów w księgowości naszej firmy. Decydując się na wynajęcie biura rachunkowego, zyskujemy spokój oraz więcej wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *