Prowadzenie firmy

Jak rekrutować pracowników – sprawdź jego potencjał

Nie tak dawno pisaliśmy, że podczas rekrutacji bardzo ważne jest zbadanie życia osobistego kandydata. Ma to na celu poznanie jego preferencji, sposobów spędzania wolnego czasu oraz tego, na co przeznacza zarobione pieniądze. Jeśli jego status społeczny i styl życia nam odpowiada, to możemy przejść do drugiej części, czyli badania potencjału.

Jak zbadać potencjał kandydata?

To w zasadzie bardzo prosta czynność, choć wymaga znajomości podstaw psychologii pracy zespołowej. Powinieneś opowiedzieć o swojej firmie jak najwięcej informacji i mistrzostwem będzie absolutna szczerość. Przekaż kandydatowi swoje oczekiwania wraz z oczekiwaniami szefa. Zaproponuj stworzenie własnego projektu na potrzeby zespołu i choć Twój kandydat będzie się tym stresował – ważne, aby przygotował cokolwiek.

Pomysły, wizje? Pytaj o wszystko

Staraj się naprowadzać rozmowę w kierunku rozwoju. Przecież żadna firma nie może stać w miejscu, bo to oznacza cofanie się. Przekaż kandydatowi, że cenisz sobie ciekawe pomysły i wizje, a firmę stać na ich realizację. Twój rekrutant powinien od początku wiedzieć, że może skorzystać ze środków inwestycyjnych na swój cel, który może pomóc w rozwoju firmy. Takich słów nie wypowiada się na zwykłej rozmowie kwalifikacyjnej.

Zapytaj o urlop

Jak często Twój kandydat oczekuje wolnego? W jakich sytuacjach i z jakiego powodu chce wziąć wolne? Dowiedz się o tym zawczasu. Jeżeli ma w planach częste wolne w poniedziałki to znaczy, że ma aktywne weekendy. Co to oznacza – możemy się domyślić. Warto od początku pytać o wszystko nawet, jeśli będą to niewygodne pytania.

Po takiej rozmowie nie tylko zbadasz potencjał kandydata, ale dowiesz się o nim wszystkiego i zestawisz z własną osobą. Naszym zdaniem to majstersztyk w rekrutowaniu nowych członków teamu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *