Marketing

Sprawdź jak Twoja witryna prezentuje się w różnych przeglądarkach

W ostatnim tygodniu, opisałem Ci sposób, w jaki powinno przebiegać testowanie witryny, jeśli chodzi o usability w odmiennych rozdzielczościach. Następnym punktem, jest test stron we wszelkich przeglądarkach. Zwróćmy uwagę na ten system w ujęciu systemów desktopowych.

Rzeczą priorytetową jest przede wszystkim określenie, jakie wyszukiwarki mamy zamiar wziąć pod uwagę. Witryna, która była ostatnimi czasy optymalizowana przy mojej pomocy jest otwierana przez internautów przez przeglądarki:

  • Chrome
  • Firefox
  • Internet Explorer
  • Safari
  • Android Browser
  • Opera
  • Edge
  • Opera Mini.

Jeśli chodzi o Android Browser`a i Operę Mini to są one mobilnymi przeglądarkami, więc ich pod uwagę brać nie będziemy. Czego więc brakuje? Oczywiście Internet Explorer. Pozwól, że prześwietlimy ją nieco bardziej. Wersje, które używają użytkownicy to 11, 8, 9, 10.

W tej chwili możemy dostrzec problem numer 1. Dotyczy on wersji 8 Explorer `a, która nie powinna być użytkowana już przez nikogo. Dlaczego? Ponieważ nie należy ona ani do najbezpieczniejszych ani najmniej archaicznych itp. Zwróćmy jednak uwagę czy jest sens, abyśmy wspierali te wyszukiwarkę. Mój wybór jest oczywisty: odpuściłem sobie Internet Explorer.

Zostawiamy w takim razie Chrome, Firefox, Opera, IE 11, 10, 9, 8. Zaczynamy od ściągnięcia wymienionych przeglądarek i testowania ich. Dzięki Internet Explorer, poprzednie wersje przeglądarek są emulowane, co ułatwia nam znacznie pracę.  Mamy również możliwość sprawdzić jak prezentuje się witryna w odmiennych rozdzielczościach. Jeśli okaże się, że nie jest ona cała (jakaś część się nie mieści itp.) musimy postarać się dopasować CSS, aby strona potrafiła zmieniać wielkość i rozmiar.

Ważne jest również zaopatrzenie się w Safari. Wiem, jest ona przeznaczona przede wszystkim dla mobilnych urządzeń, a w szczególności dla Apple. Jednak wersja 5.1.7. Jest przeznaczona dla Windowsa, dzięki której możemy wykryć błędy na witrynie.

Jak to robimy?

Założenie jest, że jesteś użytkownikiem Windowsa. Jeśli działamy na podobnych zasadach to, powinieneś zająć się jeszcze czymś – systemem operacyjnym. Ważne, aby sprawdzić czy stronę otwierają właściciele Macintoshy i Linux. Skoro tak, to zabieramy się za uruchamianie systemu, aby móc skontrolować witrynę również na nich. Sprawdzenie jest niezbędne, ponieważ na jeden przeglądarce strona może wyglądać dobrze, ale na innej już nie bardzo. Aby móc uruchomić odmienne dystrybucje Linuxa to niezbędny może być UNebootin, który pomoże włączyć Linuxa z USB.

Powinniśmy także skontrolować informacje dotyczące najbardziej użytkowanych przeglądarek. Warto również zaopiekować się użytkownikami nieco mniej popularnych browserów jak np. SeaMonkey, Maxthon czy YaBrowser. W jakim celu? Ano, dlatego, że niektórzy z naszych odbiorców mogą z nich korzystać, więc także powinni mieć możliwość robić to komfortowo. Jeśli chodzi o mnie, to opłaciło się takie działanie, ponieważ okazało się, że moi odwiedzający korzystają z Maxthon.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *