Finanse i rachunkowość

Błędy najczęściej spotykane w rachunkowości

Bardzo duża liczba prywatnych przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie swojej rachunkowości firmowej. Jest to dosyć trudne zadanie z uwagi na inne obowiązki, jakie ma właściciel firmy. Z tego powodu może wystąpić wiele błędów, które w rezultacie będą kosztowały sporo nerwów oraz pieniędzy.

Do najczęściej spotykanych błędów w księgowości firmy zaliczyć powinniśmy opóźnienia w składaniu wszelkiego rodzaju dokumentów oraz deklaracji. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązany jest do 25 dnia każdego miesiąca złożyć deklarację VAT oraz do każdego 10 dnia miesiąca deklaracje do ZUS. W przypadku opóźnień w ich złożeniu mogą zostać na nas nałożone mandaty skarbowe. Jest to bardzo dotkliwe w szczególności dla firm z niskimi przychodami, które oszczędzają na kosztach, starając się wygenerować jak największy przychód i zysk.

Innym częstym przykładem błędów w prowadzonej rachunkowości są nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT. Wielu przedsiębiorców przekonanych jest, że praktycznie każdy koszt można uwzględnić w księgach rachunkowych i tym samym zmniejszyć należny podatek dochodowy oraz podatek VAT. Nie jest to jednak takie oczywiste. Niektóre wydatki nie mogą zostać „wrzucone w koszty” lub można je uwzględnić tylko częściowo, lub rozbić na kilka miesięcy jak np. amortyzacja środków trwałych. Problematyczne staje się także czasami rozliczanie wydatków ponoszonych na utrzymanie i eksploatację samochodów firmowych. Często mylnie interpretowane wydatki uwzględniane są w kosztach prowadzenia działalności, co może skutkować nieprawidłowym pomniejszeniem należnego podatku oraz mandatami skarbowymi za uchylanie się lub uszczuplanie podatku.

Dla wielu przedsiębiorców jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zlecenie swojej rachunkowości w biurze księgowym. Koszt nie jest zbyt wygórowany i zazwyczaj jest to przy uproszczonej księgowości około 300 zł za miesiąc. Koszt ten jest znacznie niższy niż mandaty skarbowe, jakie mogą zostać na nas nałożone w przypadku błędów w księgowości naszej firmy. Decydując się na wynajęcie biura rachunkowego, zyskujemy spokój oraz więcej wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *